Historie lékárny

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Po dobu 26 let poskytovala kvalitní lékárenské služby se specializací na homeopatii a další alternativní směry. Své příznivce a pacienty měla po celé České republice a dokonce i v zahraničí. Historický interiér a kouzlo původního charakteru lékárny byly cílem mnohých návštěvníků, a to i těch, kteří se chtěli jen potěšit pohledem.

Historie vzniku Muzea české lékárny

Bohužel v posledních letech z ekonomických důvodů nebylo možné lékárnu dále provozovat. Z výše uvedených historických aspektů, tradice a sentimentality jsme hledali možnost, jak neopustit tento prostor a neochudit další návštěvníky o možnost poznat, jak vypadaly lékárny v minulosti. Rozhodli jsme se zachovat interiér v původním stavu a lékárenskou činnost vyměnit za pokus o přiblížení povědomí a znalosti o lékárenské profesi široké veřejnosti. Myslíme, že lékárenství je krásná profese a bohužel v posledních letech se vývoj ubírá směrem komerčním a obchodním. A to je podle našeho názoru škoda.

Proto jsme v těchto prostorách vybudovali Muzeum české lékárny, jednoduchou expozici, která ukáže vývoj lékáren v čase a rovněž některé vybrané oblasti z činnosti lékárny. Cílem této expozice by mělo být upoutat veřejnost a v případě zaujetí tímto krásným oborem pobídnout k návštěvě Českého farmaceutického muzea na Kuksu, jehož expozice jsou významně obsáhlejší.

Lékárenská kavárna

Pro návštěvníky muzea jsme připravili tematicky zaměřenou kavárnu. Jednoduchý sortiment by měl korespondovat s prvky lékárenství, a to jak názvoslovně, tak i částečně obsahově.

Prohlídková trasa

  • 1. část - přístroje - expozice velkých lékárenských přístrojů
  • 2. část - historie lékáren - od prvopočátku až po současnost
  • 3. část – lékové obaly - přehlídka krabiček, skleniček a lahviček do kterých byly baleny léky (obaly od počátku minulého století až po ty, na které si mnozí ještě pamatujete)
  • 4. část – kancelář - původní nábytek z kanceláře vedoucího lékárníka s unikátní sbírkou odborné literatury, dobových časopisů a rozličných materiálů, které byly v minulosti nezbytné pro provozování lékárny
  • 5. část – nástroje - přístroje, nástroje a pomůcky nezbytné k individuální přípravě léčiv
  • 6. část – lékárna - expozice lékárenské výdejny neboli oficíny. Nábytek je původní a nechal ho na míru vyrobit PhMr. Antonín Dvořáček v roce 1934 pro svoji lékárnu v Hradci Králové U Grandu.

Vstupné a naše vize

V našem muzeu nevybíráme vstupné, vše bude zdarma, rádi bychom se věnovali mládeži a pokusili se o popularizaci farmacie na školách. Chceme rovněž spolupracovat s Farmaceutickou fakultou při výchově nových kolegů.

Naše muzeum je živý organizmus, který budeme neustále doplňovat a rozvíjet. Věříme, že postupně získáme další zajímavé předměty, které vám rádi představíme.

Věříme, že se vám bude u nás líbit.

Najdete nás: Muzeum české lékárny, Velké náměstí 29, Hradec Králové.

PharmDr. Martin Mašát